2020. május 24., vasárnap

6. OSZTÁLY FELADATA - BOLTOZATOK


Sziasztok!
A következő feladat a romanika építészetéhez kapcsolódik. 

Az ebben a blogbejegyzésben szereplő, boltozatokat bemutató képek segítségével rajzolj le háromdimenziós térben egy dongaboltozatot és egy donga-keresztboltozatot! Rajzold úgy őket, hogy érzékeltesd a vastagságuk és téglák mintázatát - úgy, ahogy a mellékelt képeken láthatod!

Méret: A4-es rajzlap fektetve, hosszabbik felénél függőlegesen kettéosztva (itt használhatsz vonalzót) - a bal oldalra kerüljön az egyszerű dongaboltozat, a másik oldalra  keresztboltozat rajza!
Technika: grafitceruza.
HATÁRIDŐ: május 29. péntek, 16 óra

Boltozatok

A boltozatok alakját íves felületekből származtatjuk. 
boltozat az építészetben íves felületű, a teret függőleges irányban határoló, kőből, téglából stb. falazott tartószerkezeti alegység. Alakja lehet egyszerű vagy összetett, kialakítása sima vagy bordás; lehet zárt, félig nyílt vagy nyitott rendszerű.
A boltozatokat az egyre nagyobb fesztávok áthidalására fejlesztették. A tiszta boltozatot a rómaiak alkalmazták először térelhatárolásra: ők ismerték fel, hogy a gerendánál nagyobb terek, fesztávok hidalhatók át vele. Fejlődésük csúcspontját a román stílusban, majd a gótikában és a reneszánszban érték el. A XIX. század közepe óta szerepük az új térlefedő anyagok – az acél, a fa, majd a beton – térfoglalása miatt csökken. Gyakran alkalmazzák manapság is borospincék építéséhez. Napjainkban közlekedési létesítményekben (főleg metróalagutakban) és a nagy fesztávolságú héjboltozatokban alkalmazzák őket.

1. A dongaboltozat: két párhuzamos falra támaszkodó félhenger formájú boltozat. A román kori építészet jellegzetes térlefedési formája. Tagolására gyakran hevederíveket alkalmaztak. 





2. Keresztboltozat: két egymásra merőleges dongaboltozat metsződéséből jön hozzák létre.
A bal oldalon dongaboltozat, a jobb oldalon keresztboltozat látható





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

8. OSZTÁLY FELADATA

  LÉGY SZÍVES OLVASD EL   VÉGIG ! A következő feladatban sziporkáztathatod a fantáziád! 1. Tervezz fantázialényt különböző létformák összeka...