Enteriőr - tehát belső tér
2021. április 29., csütörtök
7. OSZTÁLY FELADATA
5. OSZTÁLY FELADATA
Illusztráld Ágh István: Mákgubófejű kakas-huszárok című versét!
Az előző feladat során mákgubós sormintából kellet felépítened keretdíszt egy A4-es rajzlapra. Vedd elő ezt a rajzod, és az illusztrációt készítsd el a keret által határolt üres felületre!Ugyanazzal a rajzeszközzel dolgozzál, amivel a keretdíszt megalkottad!
A verset szabadon kezelheted, nyugodtan kiegészítheted a fő motívumot, vagyis a mákgubófejű kakas-huszárokat saját ötleteiddel.
Annak érdekében, hogy hatásosan képpé tudd változtatni a verset, rajzolás előtt az előző feladathoz visszatérve elevenítsd fel a mákgubó formáját!
Igyekezz szépen kitölteni a keret által megszabott felületet és arányosan elosztani a motívumaidat úgy, hogy valódi kompozíció jöhessen létre!
A megzenésített verset a Szélkiáltó együttes előadásában itt hallgathatod meg: https://www.youtube.com/watch?v=tvOsZqow1Z8
A vers szövege:
Ágh István Mákgubófejű kakas-huszárok |
Köszönjetek, ha anyám földjén jártok, még akkor is, ha senkit sem találtok, kakas-huszárok, mákgubófejű kakas-huszárok, hullassatok anyámnak kék virágot, hullassatok piros, fehér virágot, kakas-huszárok, mákgubófejű kakas-huszárok, ömlesszetek az édesemnek mákot, rétesre mákot, mikor arra jártok, kakas-huszárok, mákgubófejű kakas-huszárok, hogy boldog arccal gondoljak tirátok, amikor messze jártok, messze jártok, kakas-huszárok, mákgubófejű kakas-huszárok. Nem másoláshoz, csak ötletadónak küldöm Reich Károlynak a vershez készített gyönyörű illusztrációját: Jó rajzolást kívánok! |
2021. április 23., péntek
7. OSZTÁLY FELADATA
Sziasztok!
A mértani testekről szerzett tapasztalatok segítségével most egy kötetlenebb feladatot kell megoldanotok, melyben a fantáziátokra éppúgy szükség lesz, mint a térlátásotokra.
Egy képzeletbeli középkori várat rajzolj le a szokásos építészeti elemekkel: tornyok, bástyák, kapuk, csapóajtók, hidak, rondellák (a fal síkjából kiugró kerek bástya, a palotai várnak is volt ilyen része), pártázat, lőrések, lépcsők...
Ábrázold térben (3D), nyugodtan árnyékolhatod is! Ügyelj az életszerű részletekre is: pl. ablakok, zászló a torony csúcsán, esetleg bokrok, fák...
Mellékelek néhány képet, hátha ötleteket adhatnak (de ne ezeket másoljátok!):
6. OSZTÁLY FELADATA - SAKK
Sziasztok!
Maradunk a mértani testeknél.
Egy kivételével (ló) forgástestek következnek: sakkfigurák. Ezt a témát járjuk majd körül.
Elsőként árnyékolva rajzold le a képen látható három sakkfigurát! Mindegyik figura külön A5-ös papírra kerüljön, tehát az A4-es rajzlap FELÉRE! A hosszabbik oldala mentén felezd meg az A4-est!
Egy-egy sakkfigura rajza legyen nagyobb az "eredetinél", arányosan töltse meg az A5-ös rajzlapot (de azért maradjon körülötte szabad tér, ne csússzon ki egészen a rajzlap szélére!).
Figyeld meg, hogy a ló kivételével forgástestekről van szó. Ezeket úgy is elképzelheted rajzolás közben, hogy különböző forgástest-darabokból épülnek fel.
A ceruzád nyomóerejének változtatásával alakítsd a tónusokat! Tehát a fény és a sötét árnyék közti átmenet fokozatait. Az árnyékolás segítségével a forgástestek térbeliségét, domború formáit (plasztikusságát) tudod érzékeltetni. Sűrű, finom, a formákat követő vonalkázással és ne maszatolással árnyékolj! Ehhez mindig tűhegyesnek kell lennie a ceruzádnak!
A KÖVETKEZŐ HÁROM KÉPET KELL LERAJZOLNOD:
![]() |
Paraszt (gyalog) |
![]() |
Király |
![]() |
Ló |
8. OSZTÁLY FELADATA
Sziasztok! A következő feladat drapéria rajzolása lesz.
Ismét tónusos tanulmányrajzot kell készíteni a megadott fotó alapján.
Előbb szokás szerint keressétek meg a megfelelő méretet, elhelyezést, majd halvány, keresgélő, vázlatos vonalakkal kezdjétek feltenni a rajzlapra a formákat! Fokozatosan haladjatok az egésztől a részletekig, az árnyékolásnál pedig a világostól a sötét tónusokig!
Ügyelj az arányokra, tömegekre!
A konyharuha mintázata segít értelmezni a redők formáit, térbeliségét. A rajzod is értelmezze a térbeli viszonyokat, formákat!
Próbáld meg a rajzodon visszaadni a konyharuha redőinek szépen, szabályosan ívelt vonalait!
Figyeld meg, hogy hol van a legvilágosabb, és hol a legsötétebb rész! A kettő között alakítsd ki a rajzod tónusskáláját!
A ceruzád (2-6B) mindig legyen tűhegyes! A hegyével satírozva alakítsd ki az árnyékfoltokat, a nyomóerő változtatásával a finom tónusátmeneteket! Ne maszatolj! Abból csak kosz, és nem tónus válik!
A vetett árnyékokat is érzékeltesd (az alapsíkon és a háttérben is)!
Az első kép lesz az, amit le kell rajzolnotok!
Utána példákat láthatsz drapériát feldolgozó tónusos tanulmányrajzokról (ne ezeket rajzold!).
![]() |
Tehát ezt a képet rajzold le! |
Most következnek a csak mintának szánt képek:
2021. április 22., csütörtök
5. OSZTÁLY FELADATA
Sziasztok!
A sorminta azt jelenti, hogy egy-két formát egymás mellé sorolva ismétlünk, sokszorozunk úgy, hogy minden további forma pontos mása legyen az eredetinek. Hogy ne legyen unalmas, a formákat lehet variálni (változtatni). Például egymáshoz képest elforgatni, színüket változtatni, pozitív-negatív módon váltakoztatni.
2021. április 18., vasárnap
5. OSZTÁLY FELADATA
Nézd végig a képeket, a végén találod a "Változatok egy témára" című feladatsor első és második feladatát!
8. OSZTÁLY FELADATA
LÉGY SZÍVES OLVASD EL VÉGIG ! A következő feladatban sziporkáztathatod a fantáziád! 1. Tervezz fantázialényt különböző létformák összeka...

-
Egészségnapi plakátok (közös munka) Almsteier Luca Szent Ferenc Önkollázs Antal Barnabás Bán Gréta Bebők Dóra Beck Dominik Beck Dominik 5....
-
Sziasztok! A következő feladat nem gyakorlati, hanem elméleti természetű lesz. Arra próbálunk választ találni, hogy vajon létezik-e olyan ...
-
LÉGY SZÍVES OLVASD EL VÉGIG ! A következő feladatban sziporkáztathatod a fantáziád! 1. Tervezz fantázialényt különböző létformák összeka...