Figyelmesen olvasd el a feladat szövegét!
TÓNUSOS TANULMÁNYRAJZ
Készíts önarcképet! Megpróbálhatod tükör vagy a telefonoddal készített fotó segítségével (ez utóbbit esetleg a számítógép képernyőjén ki is nagyíthatod.
Órán már rajzoltatok tónusos tanulmányt, ennek során már tisztáztunk jó néhány szabályt, technikai fogást - most elevenítsük fel!
Először figyeld meg arcod karakterjegyeit! Ügyelj a formák, a helyes arányok pontos visszaadására! Ne csak vonalakkal, hanem tónusokkal is érzékeltesd a formák térbeliségét!
Először halványan , néhány vonallal vázold fel a főbb tömegeket (ügyelj a fej arányos elhelyezésére, méretére a papírlapon - ne legyen túl kicsi, de ne is érjen ki a papír széléig)!
Ezután fokozatosan (Fokozatosság elve!), kereső vonalakkal kezdd el kidolgozni a részleteket! Csak akkor erősíts meg véglegesen vonalakat, amikor már ellenőrizted azok helyességét! Figyelem: nem mindenáron szép, hanem inkább jó - vagyis a látványhoz hasonló rajzot kell készíteni!
A tónusozásban is a fokozatosság elve érvényesüljön! Ne vessz el a részletekben, az egész fejet egységben kezelve a halványtól a sötét tónusokig fokozatosan építsd egymásra a tónusfokozatokat! A tónusozást sraffozással és ne maszatolással csináld (nem koszt, hanem a fények és árnyékok tónusértékeit alakítjuk ki a rajzon(!
Egymást bizonyos szögben metsző, formakövető vonalakkal történjen a tónusozás.
Fontos, hogy a rajzolás egyfajta megismerés. Miközben a látványt igyekszem megragadni, egyben megismerem a valóságot. Ezért magának a rajznak is tükröznie kell az értelmezés folyamatát. Miközben rajzolok, folyamatosan ide-oda ugrál a tekintetem a látvány és a rajzom között. A szememre bízom magam és nem az emlékezetemre. Most azt rajzolom, amit látok, és nem azt, amit tudok a modellről.
Figyelem: ismét hangsúlyozom, hogy nem kis Leonardo da Vinci rajzokat várok. Nem baj, ha nem sikerül úgy, ahogy elképzeled, de látszódjon a rajzon a próbálkozás. Szánj rá időt, ne kapkodd el. A következő feladat erre fog épülni.
Jó munkát kívánok!
Méret: A4-es rajzlap
Technika: grafitceruza
Egy kis segítség a rajzoláshoz:
A fej alapvető formájának, tömegének néhány vonallal történő felvázolása |
Fontos a fő tengelyek meghatározása |
A szemek, orr, száj egyelőre még vázlatos elhelyezése, megformálása |
Tájékozódási pontok: függőlegesek és vízszintesek használata |
Tájékozódási pontok: függőlegesek és vízszintesek használata |
A fülek, szemek, orr és száj egymáshoz viszonyított helyzete |
Arányok meghatározása |
KÉSZ TANULMÁNYRAJZOK:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése